Lajme

Bahtiri dikur i gatshëm të ‘vdiste’ për veriun, tani s’e thotë asnjë fjalë

Autori: Gazeta inFokus 09:53 | 30 September 2021

“Nëse preket Mitrovica, po ju garantoj se do të ketë luftë”- kështu kishte thënë dy vite më parë kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri.

Gazeta Infokus u interesua të marrë një qëndrim nga Bahtiri rreth sigurisë aktuale në Mitrovicë por që këtij të fundit po duket se nuk i bën më përshtypje kjo temë.
Me të kuptuar pyetjen nga Gazeta Infokus, Bahtiri nuk hezitoi ta ndalë telefonin dhe injoroj një temë kaq të ndjeshme.

Kujtojmë se në veri të vendit po vazhdojnë të qëndrojnë protestuesit serb të cilët kanë vënë barrikada dhe kanë protestuar kundër vënies së reciprocitetit të targave nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Tashmë janë bërë 10 ditë prej kur njësitë speciale të Kosovës janë vendosur në pikat kufitare në Bërnjak dhe jarinje ndërsa KFOR ka rritur numrin e pjesëtarëve për ta ruajtur sigurinë në atë zonë.

Gjatë ditës së mërkurë, zv/kryeministri Besnik Bislimi ka zhvilluar takime në Bruksel me palën serbe ku temë diskutimi ka qenë situata në veri.

Takimi s’ka përfunduar me ndonjë marrëveshje, vetëm është finalizuar një draft-dokument ndërsa sot pritet të vazhdojë takimi./Gazeta Infokus/

Të tjera