Lajme

Azerbajxhani vret 51 ushtarë të Armenisë

Autori: Gazeta inFokus 18:56 | 12 October 2020

Zyrtarët armenë nga Nagorno-Karabak thanë sot se, sipas informacionit të fundit, të paktën 51 anëtarë të tjerë të ushtrisë humbën jetën në luftimet me forcat azerbajxhanase.

 

 

Armenia deri më tani ka humbur 480 persona, që kur shpërtheu konflikti në rajonin kontestues Nagorno-Karabak më 27 shtator.

Gjatë këtyre luftimeve po ashtu janë vrarë civilë, të paktën 25 prej tyre u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën rëndë në Stepanakert, kryeqyteti i zonës.

Konfliktet midis dy vendeve kanë qenë më të ashpra që nga viti 1992. Deri më tani rreth 30.000 njerëz kanë vdekur nga të dyja palët.

Të tjera