Lajme

Avokati i Kadri Veselit në Hagë, nderohet nga Princi William

Autori: Gazeta inFokus 13:31 | 12 November 2021

Ben Emmerson, avokati që po mbron ish-kreun e PDK-së në Hagë, Kadri Veselin është nderuar si Komandanti i Urdhrit të Perandorisë Britanike (CBE), shkruan Gazeta Infokus.

Ai u nderua  për shërbimet e tij ndaj ligjit ndërkombëtar në ditëlindjen e Mbretëreshës Elizabeth, ku këtë çmim iu dha nga Lartësia Mbretërore e Princit William, Duka i Kembrixhit.

Çmimi që Emmerson mori si Komandanti i Urdhrit të Perandorisë Britanike (CBE), është Urdhri i rangut më të lartë të Perandorisë Britanike dhe jepet për të njohur arritjet dhe shërbimin e mahnitshëm të njerëzve ndaj vendit.

“Ai është një avokat i arrirë në sallën e gjyqit me përvojë 35 vjeçare duke përfaqësuar shtete sovrane, si dhe klientë individualë dhe të korporatave para gjykatave dhe tribunaleve ndërkombëtare, duke përfshirë më shumë se 20 raste në Gjykatën e Lartë të Mbretërisë së Bashkuar dhe paraardhësin e saj Dhomën e Lordëve, dhe më shumë se 30 rastet në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut”, shkruhet në njoftim./Gazeta Infokus/

Të tjera