Lajme

Australiani gjen gjarprin e dytë më helmues në botë në dhomën e ndenjes

Autori: Gazeta inFokus 13:37 | 04 January 2022

Një fëmijë që jetonte në shtetin australian të Queensland gjeti një gjarpër vdekjeprurës në shtëpi.

Kafshimi i kësaj kafshe mund të mos vërehet në fillim sepse dhëmbët i ka të vegjël.

Ekipi Sunshine Coast Snake Catchers, i cili erdhi në shtëpi pas njoftimit, përcaktoi se gjarpri ishte specia e dytë më vdekjeprurëse në botë.

Gjarpri ‘Taipan’, i cili haset vetëm në Japoni, konsiderohet më vdekjeprurës se gjarpri i kafet i lindjes.

Një person i kafshuar nga gjarpri lindor kafe mund të përjetojë paralizë dhe gjakderdhje të pakontrollueshme për shkak të toksinave në helm.

Helmi i gjarprit përmban neurotoksina të fuqishme presinaptike, prokoagulantë, kardiotoksina dhe nefrotoksina.

Të tjera