Atletja që garoi e gjakosur, fitoi medalje ari-FOTO

Autori: Gazeta inFokus 14:48 | 14 August 2018

Të fitosh duhet të sakrifikosh dhe këtë e di mjaft mirë atletja bjelloruse, Volha Mazuronak. 29 vjeçarja fitoi medaljen e artë në kampionatin europian në garën e maratonës së femrave. Deri këtu gjithçka në rregull, por ajo që ndodhi gjatë garës ishte sa e trishtë aq edhe frytdhënëse.

Mazuronak përshkroi rreth 1 të katërt e distancës prej 42 kilometrash duke u përpjekur për të ndaluar gjakderdhjen e cila vetëm u rrit për shkak të aktivitetit fizik dhe ngrohjes në pistë. Ajo përdorte indet për të frenuar rrjedhën e gjakut që u përhap në fytyrën e saj dhe fanellë.29-vjeçarja, e cili tha se nuk donte të humbiste një titull europian për shkak të gjakderdhjes, lau fytyrën e saj me ujë për të parandaluar dehidratimin e mundshëm të vrapuesve.

“Unë kisha një hundë të zezë, kur u zgjova në mëngjes dhe mendova qën kjo mund të përsëritej gjatë garës“,-tha atletja.

“Dhe me të vërtetë ndodhi! Ishte e vështirë për të ndaluar gjakderdhjen, sepse po lëvizja. Natyrisht unë e kuptoj sa e tmerrshme duket ajo, por unë nuk mendoj se nuk ishte një problem i madh. Është e pamundur për të garuar nëse jeni i lënduar, por për shkak të hundës nuk mund të merrni një pushim 10-minutësh për të ndaluar gjakderdhjen. Nuk është e bukur, por ç’mund të bëj?”-e mbylli deklaratën e saj Mazuronak.

Bjellorusia e përshkroi pistën për një kohë prej dy orësh, 26 minuta dhe 22 sekonda për të fituar medaljen e arit në kampionatin evropian në Berlin. Clemence Calvin francez mori medalje argjendi në këtë garë argjend ndërsa Eva Vrabcova Nyvltova e Çekisë mori medalje bronzi.