Lifestyle

Asnjëherë e pamundur! Lënia e duhanit, strategji të vogla për të arritur qëllimin

Autori: Gazeta inFokus 09:48 | 18 July 2022

Pirja e duhanit është një nga varësitë më të vështira për t’u çrrënjosur. Ka nga ata që përpiqen të lënë duhanin dhe ndoshta ia dalin, por ndodh që pas një kohe të shkurtër mund të kthehen në zakone të këqija. Ka nga ata që thonë se kanë vite që duan të lënë duhanin, por nuk munden. Si ta bëjmë atë dhe cilat strategji të vogla duhet të vihen në lojë për të arritur qëllimin?

Lënia e duhanit: strategji të vogla për të arritur qëllimin

– Mundohuni të hiqni dorë në një kohë paqësore kur nuk jeni veçanërisht të stresuar
– Të duash është fuqi, por kërko mbështetje nga miqtë dhe familja në kohë krize

– Mbani një ditar se kur dhe pse pini duhan për t’ju ndihmuar të kuptoni zakonin tuaj të pirjes së duhanit
– Gjeni një arsye të vlefshme për të lënë duhanin (më pak rrezik për sëmundje komplekse, duke qenë pranë fëmijëve pa i helmuar, duke menduar se është mirë të qëndroni të shëndetshëm për t’i ndjekur më mirë fëmijët)

– Zvogëloni numrin ditor të cigareve, derisa ato të eliminohen plotësisht

– Ndryshoni rutinën tuaj të përditshme për të eliminuar ato mekanizma që ju çojnë në ndezjen e cigares

– Gjeni një mënyrë për të çliruar tensionin duke u bashkuar në palestër ose duke shkuar për vrap çdo ditë.

– Bëjini vetes një kënaqësi në fund të ditës për të festuar një ditë tjetër pa cigare

– Mos dilni jashtë apo organizoni takime me duhanpirësit e tjerë dhe familjet e tyre

– Eliminoni tavëllat në makinën tuaj dhe në shtëpi

– Mos pini kafe sepse pija ju shtyn të ndizni një cigare

– Mbani vende të zëna dhe të shpeshta ku nuk pihet duhan

– Jetoni ditë pas dite pa u dekurajuar. Çdo hap i ndërmarrë drejt eliminimit të cigareve është një sukses.

Etiketa:

Të tjera