Lifestyle

Arratisje dhe mistere, të gjitha gratë e Presidentit Donald Trump!

Autori: Gazeta inFokus 09:42 | 16 April 2019

Lista e bashkëpunëtorëve të dorëhequr nga presidenti amerikan po bëhet më e gjatë: e fundit që është larguar nga zyra është Kirsten Nielsen. Vetëm katër prej tyre i rezistojnë

Fotot që përshkruajnë mbledhjet e qeverisë Trump janë të gjitha të njëjta: një tavolinë e gjatë e pantallonave gri, me tre shifra që duken sikur janë postuar në klubin më ekskluziv të Amerikës. Janë sekretari i ndërtimit, afro-amerikani Ben Carson dhe, mbi të gjitha, me lirimin e Kirsten Nielsen, dy gratë e fundit që mbijetuan në ekipin e 16 ministrave të nivelit të parë: përgjegjësja e shkollës, Betsy DeVos dhe sekretari i Transportit, Eliane Chao.

Në Uashington thuhet se pozicioni i tyre është, të paktën në letër, i blinduar. Betsy është pjesë e një prej familjeve më të pasura në vend dhe ndër më bujare me komitetin Trump në fushatën zgjedhore të vitit 2016. Chao është pa dyshim një grua me përvojë të madhe: ajo ishte ministre e Punës në të dy mandatet e George W. Bush. Por, sic thonë keqdashësit, ajo ishte gjithashtu gruaja e dytë e udhëheqësit të shumicës së Senatit Republikan, Mitch McConnell. Një karakter i lidhur nga një pakt politik me lehtësi reciproke të pastër me Trump.

Konsideratat shumë cinike? Ndoshta po. Dhe gjithashtu mund të jetë krejtësisht e rastit, por është fakt se brenda dy vjetësh presidenti ka shkarkuar ose detyruar të japin dorëheqjen, përveç shumë burrave, pothuajse të gjitha gratë e stafit të tij. Talenti i padiskutueshëm, si Dina Habib Powell, 46 vjeç, një menaxhere në Goldman Sachs, ku u kthye pas nëntë muajsh përvojë në Shtëpinë e Bardhë, nga 15 marsi 2017 deri më 12 janar 2018.

Dina ishte zëvendëse e këshilltarit të sigurimit kombëtar Herbert Raymond McMaster dhe kishte krijuar një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Ivanka Trump dhe bashkëshortin e saj Jared Kushner. Ajo kishte në dorë dosje të rëndësishme si ajo e Lindjes së Mesme, por akoma nuk ishte e mjaftueshme. Poëell e kishte bërë të ditur se donte të ishte afër familjes së saj, në Nju Jork dhe për këtë arsye ajo gjithashtu kishte refuzuar ofertën për t’u bërë ambasadore në OKB në vend të një tjetër dorëheqje të befasishme: Nikki Haley.

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut hodhi poshtë një nga pozicionet më të spikatura në administratë më 9 tetor 2018, përsëri “për arsye personale”. Në fakt, Nikki, 47 vjeç, u zhvendos në mënyrë sistematike ose të prerë nga vendimet e rëndësishme të politikës së jashtme që kur John Bolton mori përsipër nga McMaster si një këshilltar për sigurinë kombëtare dhe Mike Pompeo mori përsipër Departamentin e Shtetit. Por edhe në rrethin më të ngushtë, ato të besimtarëve më të ngushtë kanë qenë daljet e bujshme. Këshilltarja Kellyanne Conëay, 52 vjeç, reziston përballë problemit që bashkëshorti i saj anti-Trumpian e sjell dhe ajo mban gjithashtu zëdhënësen e çelikut Sarah Huckabee Sanders.

Vitin e kaluar, nga ana tjetër, e la Hope Hicks, 30 vjeç, kujdestarja e fundit e agjendës së Trump, filtri i pakalueshëm, titullare e zyrës pranë Zyrës Ovale. Hope kishte filluar të punonte për Ivanka dhe ishte bërë një person i besuar për të gjithë klanin Trump. Janë bërë shumë hipoteza, është folur për punët e dashurisë me bashkëpunëtorë të tjerë në Shtëpinë e Bardhë ose në “Russiagate”. Nuk u kuptua kurrë me të vërtetë se pse Hope u largua nga një vend që koleget e saj amerikane mund ta imagjinonin.

Omarosa Manigault Newman, 45 vjeç, një konkurrente e “Apprentice”, shfaqja që i dha popullaritet Donald Trump, zgjati edhe më pak. Ajo ishte drejtoreshë e Komunikimeve në Shtëpinë e Bardhë, një rol që e luante shumë mirë, sipas shefit të shtabit të atëhershëm, John Kelly, i cili e vendosi në atë post me miratimin e presidentit.

Të tjera