Lajme

Amerika dërgon edhe 100 ushtarë në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 09:59 | 14 September 2020

Gati 100 ushtarë nga baza e Sioux City të Iowa-s do të kalojnë një vit në Kosovë si pjesë e misionit të NATO-s. Këta ushtarë, së bashku me më shumë se 350 ushtarë nga Garda Kombëtare nga ky shtet, do të vazhdojnë të forcojnë Programin e Partneritetit të Shtetit Iowa, shkruan siouxlandnews, përcjell Bota sot.

Dërgimi i së dielës ishte i ndryshëm nga të tjerët në të kaluarën, pasi ushtarët nuk mund të përshëndetën me familjen dhe miqtë për shkak të COVID-19.

“Nëna ime ishte shumë e trishtuar”, tha vendësi i Moville, Brady Butters. “Ajo dëshironte të mund të jepte një lamtumirë të fundit”, tha ai.

Image

“Ndihem i ngazëllyer, gjithashtu ndjehem krenar që po shërbej përkrah këtyre ushtarëve”, tha kapiteni Thanh Truong. “Ne do të dëshironim që familja dhe miqtë tanë të ishin me ne këtu, por ne e dimë që mbështetja e tyre është ende atje për ne”, shtoi ai.

“Unë e di që ka njerëz këtu tek të cilët mund të mbështetem, ditë pas dite, por gjithashtu, e kuptoj që ne jemi këtu për një arsye, për një qëllim dhe unë dua të vazhdoj atë thirrje për detyrë”, tha Kapiteni Truong.

Butters, një specialist i furnizimit, kjo do të jetë vendosja e tij e parë në mision dhe ai është i ngazëllyer që do të bashkohet me traditën familjare.

“Babai im ishte në mision për 32 vjet”, tha ai. “Vëllai im është aktualisht brenda në ushtri dhe gjithashtu po vendoset në mision”.

Për Kapiten Truong, një oficer i planeve, ky mision në Kosovë është i treti.

“Është një ditë e ëmbël”, tha ai pas ceremonisë. “E di që sapo të largohemi, është një ditë më afër kthimit në shtëpi”.

 

Këta burra dhe gra trime të Regjimentit 113 të Kalorësisë po shkojnë drejt Ft. Bliss, Teksas për trajnim shtesë para se të nisen për në Kosovë.

Ndërsa familja dhe miqtë nuk ishin në gjendje të ishin në ceremoni, ajo u transmetua drejtpërdrejt në mediat sociale.

Të tjera