Lajme

Ambasadori rus: Nëse Bosnja hyn në NATO, Rusia do të kundërpëgjigjet

Autori: Gazeta inFokus 21:59 | 07 February 2023

Ambasadori i Federatës Ruse në Bosnje-Hercegovinë, Igor Kalabuhov, ka thënë të martën se Moska “do të përgjigjet proporcionalisht” ndaj anëtarësimit të mundshëm të Bosnje-Hercegovinës në NATO, shkruan Insajderi.

Në një postim të ambasadës ruse në Facebook, Kalabuhov thotë se Rusia nuk është kërcënim sot për Bosnje-Hercegovinën, por kjo mund të ndryshojë në zhvillimet e së ardhmes.

Duke debatuar me ata që besojnë se Rusia po vë në pikëpyetje të drejtën e Bosnjës dhe Hercegovinës për të marrë vendime nëse do të bëhet anëtare e plotë e NATO-s, Kalabuhov u tha qytetarëve të Bosnjë dhe Hercegovinës se kjo nuk është e vërtetë, por shtoi se Moska ka të drejtë të përgjigjet ndaj vendimeve që i konsideron si akt armiqësor.

“Duhet të kuptoni se nëse i bashkoheni një blloku, qëllimi kryesor i të cilit është shkatërrimi i Rusisë, atëherë ne… Kemi të drejtë të mbrohemi. A e kuptoni ndryshimin? Përderisa nuk merrni masa kundër nesh, ne ndihemi të relaksuar dhe nuk kemi nevojë të forcojmë mbrojtjen tonë”, ka shkruar ambasadori rus.

Më pas ai shtjelloi tezën se “hipotetikisht” Brukseli ose Uashingtoni mund të vendosin të vendosin raketa bërthamore në territorin e BeH-së, gjë që në mënyrë të pashmangshme do të shkaktonte një përgjigje nga Moska. Zgjedhja e BeH-së për t’u bashkuar përfundimisht në NATO, siç shkroi Kalabuhov, është e lirë, por nënkupton të drejtën e Rusisë për t’u përgjigjur.

“Ju lutemi mos na kufizoni në të drejtën tonë për t’u përgjigjur. Sigurisht, proporcionalisht. Derisa të jemi qind për qind të sigurt për realitetin e planeve tinëzare për shkatërrimin e vendit tonë, askush nuk do të shtypë butonin e kuq”, shkruan ambasadori rus në një tekst të botuar me rastin e 10 shkurtit, datë kjo e cila festohet në Rusi si “Dita e Punëtorit Diplomatik”.

Mitrev me letër drejtuar Komitetit të Helsinkit: Ka një sulm të organizuar kundër meje

Të tjera