Lajme

Ambasada e ShBA-së në Prishtinë: Jemi krenarë me ndërtesën e re

Autori: Gazeta inFokus 17:14 | 13 July 2022

Ambasada e ShBA-së në Kosovë ka deklaruar se janë krenarë për ndërtesën e re.

E njëjta njoftoi se ka marrë zyrtarisht certifikimin LEED Gold nga Këshilli i Ndërtimit të Gjelbër të SHBA-së (USGBC) për Lidership në Energji dhe Dizajn Mjedisor (LEED®).

Sipas saj, ky certifikim kërkon risi në dizajn, optimizim të performancës së energjisë dhe reduktim të përdorimit të ujit dhe energjisë.

“Ndërtesa ofron një hapësirë moderne zyre për vizitorët dhe stafin e Ambasadës”, thuhet në një njoftim të ambasadës, teksa ka shpërndarë edhe disa fotografi magjepsëse të ndërtesës e cila gjendet në lagjen Arbëria në Prishtinë.

Të tjera