Lajme

Alpet zvicerane mbulohen me çarçafë të bardhë për të ndaluar shkrirjen e borës

Autori: Gazeta inFokus 11:59 | 27 July 2022

Vendpushimet e skive në Alpet zvicerane po mbulohen me çarçafë të bardhë për të reflektuar rrezet e diellit dhe për të zvogëluar shkrirjen e borës.

Akullnajat e Alpeve janë në rrugë për humbjet më të larta masive të akullit në të paktën 60 vjet të mbajtjes së rekordit, shkruan Dailymail, transmeton Klankosova.tv.

Reshjet sezonale të borës, përveç rimbushjes së akullit të humbur gjatë verës, mbrojnë edhe akullnajat nga shkrirja e mëtejshme duke siguruar një mbulesë të bardhë që reflekton dritën e diellit më mirë se akulli.

Por humbja jashtëzakonisht e lartë e akullit këtë vit ka sjellë glaciologët në alpe dy muaj më herët për punë të mirëmbajtjes emergjente për të provuar të shpëtojnë pistën.

Duke parë ndryshimin në sasinë e borës në dimër dhe sa shkrihet akulli në verë, shkencëtarët mund të matin se sa është tkurrur një akullnajë në çdo vit të caktuar.

Që nga dimri i kaluar, i cili solli relativisht pak reshje bore, Alpet janë përshkuar nga dy valë të mëdha të të nxehtit të fillimit të verës – duke përfshirë një në korrik të shënuar nga temperaturat afër 30 Celsius në fshatin malor zviceran të Zermatt.

Shumica e akullnajave malore në botë – mbetjet e epokës së fundit të akullit – po tërhiqen për shkak të ndryshimeve klimatike. Por ato në Alpet Evropiane janë veçanërisht të prekshme sepse janë më të vogla me mbulesë relativisht të vogël akulli.

Etiketa:

Të tjera