Lajme

Albin Kurti i kërkon llogari UNMIK-ut për vrasjen e Arben Xheladinit e Mon Balajt

Autori: Gazeta inFokus 10:59 | 26 April 2021

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e Kuvendit është pyetur se a kanë diskutuar me UNMIKUN për rastin e Mon Balajt dhe Arben Xheladini.

“Si kryeministër konsideroj që me UNMIK-un duhet të fillojmë të flasim për vrasjen e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt pasi që prokuroria jonë të filloj hetimet. Ne nuk mund të kemi as nuk duhet të kemi ndikim. Ne kemi bërë atë që e mundemi. Ministrja i ka shkruar direkt Rumanisë për këtë çështje, po nuk kemi marrë përgjigje”, tha ai.

Kreu i ekzekutivit shtoi se nuk thërret Unmikun pa nisur prokuroria hetimet pasi do të duhet joserioze./Gazeta Infokus/

Të tjera