Lajme

Alarmuese: Hapet aplikacion i rrejshëm për diasporën, reagon ashpër KQZ-ja

Autori: Gazeta inFokus 14:15 | 14 January 2021

Në kundërshtim me ligjin është hapur një aplikacion i cili po mbledh të dhënat e diaspore si dhe doancione.

E rreth hapjes së këtij aplikacioni ka reaguar edhe KQZ-ja, përmes një komunikate për media.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me shqetësim ka pranuar informacionet se gjatë ditës së sotme është publikuar një aplikacion online i cili po grumbullon të dhënat e qytetarëve nga jashtë Kosovës si dhe donacione”, thuhet në komunikatë.

Sipas KQZ-ja ky aplikacion është i paautorizuar.

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, brenda dhe jashtë vendit, se një aplikacion i tillë është i paautorizuar, në kundërshtim me ligjin dhe dëmton integritetin e procesit zgjedhor”, kanë thënë nga KQZ.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se të gjithë ata/ato që aplikojnë përmes këtij aplikacioni nuk janë duke paraqitur aplikimin e tyre në KQZ për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës.

KQZ njofton qytetarët me të drejtë vote që jetojnë jashtë Kosovës dhe të cilët plotësojnë kriteret ligjore për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës, që aplikimin e tyre ta bëjnë vetëm përmes mënyrës së përcaktuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, duke ndjekur hapat e publikuar në ueb faqen zyrtare.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas pranimit të informacioneve lidhur me publikimin e këtij aplikacioni, ka njoftuar organet kompetente për të ndërmarrë masat e nevojshme ligjore./Gazeta Infokus/

Të tjera