Lajme

​Akuzat për kontrata njëburimore, LVV i konsideron false

Autori: Gazeta inFokus 12:12 | 14 March 2024

Lëvizja Vetëvendosje po i konsideron false akuzat e opozitës për numrin e madh të kontratave njëburimore të nënshkruara gjatë mandatit të qeverisë Kurti.

Deputetja e mazhorancës, Arta Bajralia, tha se ka dhjetë muaj që raporti i auditimit për kontratat njëburimore është publik, derisa opozita ka thirrur seancë të jashtëzakonshme për këtë sot, në vend se të ketë seancë të rregullt dhe të votohen marrëveshjet ndërkombëtare.

“Ka dhjetë muaj që raporti është publik dhe nuk është thënë asnjë fjalë në lidhje me të dhe tani po e trajtojmë me një seancë të jashtëzakonshme, një raport që do të vinte gjithsesi në seancë të rregullt. Se kuptoj se ku është relevanca e kësaj seance dhe opozitë bërjes tuaj. Në vend që të kemi seancë të rregullt ku i trajtojmë dhe votojmë marrëveshjet ndërkombëtare, ku po presin 1 vit pa u votuar, ligjet dhe çështjet të tjera, por ju e keni te kauzat false të cilat po mundoheni t’i ndërtoni dhe të fatmirësisht nuk po iu funksionojnë”, tha ajo, në seancën e jashtëzakonshme në lidhje me kontratat njëburimore të ekzekutivit.

-Advertisement-

Sipas saj, nënshkrimi i kontratave njëburimore kanë qenë ndër vite, derisa më së shumti siç tha ajo ka pasur në vitin 2015, kur kryeministër ishte Isa Mustafa.

“Nëse e shikojmë numrin e kontratave njëburimore dhe aneks kontratave që nga viti 2008, atëherë duhet të kuptojmë se në vitin 2021 nuk ka pasur asnjë situatë të jashtëzakonshme, pasi përqindja e kontratave të negociuara në raport me të gjitha kontratat brenda vitit duke përfshirë të gjitha institucionet është 12 për qind. Ndërkaq, nëse i shohim ndër vite numri më i madh i kontratave të negociuara janë në vitin 2015, me 16 për qind, pikërisht në vitin kur zonja Bajrami ka qenë ministre e Tregtisë, ndërsa Isa Mustafa kryeministër”, theksoi ajo.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Comodita po tërheq klientë seriozë në Panarin IMM, në Këln të Gjermanisë

Të tjera