Lajme

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosjes zgjedhet drejtor i RTK-së

Autori: Gazeta inFokus 14:55 | 31 January 2023

Aktivisti i Lëvizjes, Vetëvendosje, Rilind Gërvalla është zgjedhur drejtor i televizionit në RTK.

AktivistI i LVV-së është votuar nga Bordi për të qenë në krye të transmetuesit publik.

Ai është i afërt me sidomos me dy prej anëtarëve të grupit të LVV-së nga Tirana: Boiken Abazit dhe Arbër Zaimit dhe po ashtu me zëvendësministrin Hysen Durmishi.

Gërvalla nuk është thjesht aktivist i LVV-së, por edhe një ish-anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të partisë.

Sekretari i Përgjithshëm në Federatën Evropiane të Gazetarëve (EFJ), Ricardo Gutiérrez, kishte kërkuar nga Bordit që të mos votohen kandidatët që janë të përfshirë dhe kanë lidhje politike.

“Bordi i Drejtorëve të transmetuesit publik të Kosovës sot do të votojë për drejtorin e televizionit RTK. I bëj thirrje bordit të RTK-së që të mos votojnë kandidatët me përkatësi politike dhe lidhje të drejtpërdrejta dhe të ngushta me partinë në pushtet apo me ndonjë parti tjetër politike.” – ka shkruar Gutierrez në Facebook.

Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Të tjera