Lajme

Aksidenti tragjik në Bullgari/ Rrëfimi i mjekes që u dha ndihmën e parë të mbijetuarve: Autobusi ishte pushtuar nga flakët…Dëgjoja britma”

Autori: Gazeta inFokus 09:50 | 25 November 2021

Një nga mjeket e urgjencës, e cila ndihmoi të mbijetuarit (shtatë) nga aksidenti tragjik në Bullgari, ku 46 shqiptarë nga Maqedonia e Veriu humbën jetën ka rrëfyer për median bullgare “NOVA” se çfarë ka ndodhur në natën tragjike të 23 nëntorit.

“Gjatë natës na u dha një informacion për një aksident në autostradën e Strumës, ku është përplasur një autobus dhe ka rënë zjarr. Mbërritëm në vendngjarje shumë shpejt. Autobusi ishte pushtuar nga flakët, kishte shumë zjarrfikës. Dëgjoja britma”, tha Loarita Nikolova nga spitali në Përnik.

Vdekja e 46 shqiptarëve, autobusi nuk ishte regjistruar në doganë kur kishte kaluar kufirin
“Kam transportuar një burrë të lindur në vitin 1976. Ai tha se po udhëtonin nga Stambolli. Ata ishin atje në një udhëtim për katër ditë. Dita e rrëzimit ishte e pesta. Papritur ai dëgjoi një zhurmë, më pas autobusi filloi të digjej. Burri u hodh, goditi xhamin, e theu dhe doli përmes tij. Kjo është arsyeja pse këmba e djathtë i është thyer”, shtoi ajo.

Sipas saj, flakët nga autobusi i djegur ishin shumë të forta.

“Kam 25 vite që punoj në Emergjencë. Ky është një nga aksidentet më të rënda që kam parë ndonjëherë”, shtoi Loarita Nikolova.

Të tjera