Lajme

Aksidentet në komunikacion, 43 qytetarë për 24 orë kërkuan ndihmë në Emergjencë

Autori: Gazeta inFokus 14:06 | 12 May 2022

Në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, gjatë 24 orëve të fundit, 43 persona kërkuan ndihmë mjekësore, si pasojë e lëndimeve të marra në aksidente komunikacioni.

“Brenda kësaj kohe, aty janë trajtuar edhe 244 pacientë- 94 prej tyre u trajtuan  në Dhomën e Reanimimit (Dhoma e Kujdesit të Avancuar Emergjent), Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, janë trajtuar 94 pacientë gjatë 24 orëve të fundit.

Në bazë të raportit të punës, nga numri i përgjithshëm i pacientëve të trajtuar, 47 ishin raste kirurgjike, 68 raste internistike dhe 57 ishin raste ortopedike”, njofton SHSKUK.

Etiketa:

Të tjera