Lajme

AKI-ja luajti rol kryesor në kthimin e kosovarëve nga Siria

Autori: Gazeta inFokus 23:18 | 20 April 2019

Aksioni për kthimin e 110 personave nga vatrat e luftës në Siri u bë i mundur falë angazhimit të institucioneve kosovare, SHBA-së dhe Forcave Demokratike Siriane.

Nga ta, katër janë arrestuar, pasi dyshohet se ishin pjesë e formacioneve që luftonin në këtë shtet.

Sipas Klanit, Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI), luajti rol kryesor në kthimin e kosovarëve.

Kosova në këtë mision u ndihmua shumë edhe nga SHBA dhe Fronti Demokratik Sirian

Të tjera