Lifestyle

Ajsbergu i madh sa Londra shkëputet nga Antarktida

Autori: Gazeta inFokus 12:03 | 30 January 2023

Në Antarktidë janë qartësisht të dukshme efektet e ngrohjes globale.

Një ajsberg masiv prej 1550 km katrorësh, afërsisht sa Londra, i quajtur Chasm-1 është shkëputur nga kontinenti i Antarktidës. Studiuesit njoftuan se ajsbergu u shkëput gjatë një batice.

Ajsbergu i madh sa Londra shkëputet nga Antarktida
Shkencëtarët kanë vite që vëzhgojnë zgjerimin e çarjeve të mëdha në akujt e Antarktidës.

Formimi i ajsbergëve është një proces natyror, por shkrirja e tyre mund të përshpejtohet nga ngrohja globale.

Ajsbergu i madh sa Londra shkëputet nga Antarktida
Edhe pse ky incident nuk lidhet drejtpërdrejt me ndryshimet klimatike, efektet e ngrohjes globale janë qartësisht të dukshme në Antarktidë./DW

Etiketa:
UNICEF-i dhe Devolli Corporation bashkojnë forcat për fëmijët dhe të rinjtë

Të tjera