Lajme

Afër Vukovarit kroatët gjejnë eshtrat e të paktën 10 personave

Autori: Gazeta inFokus 19:30 | 26 November 2021

Gjenerali kroat Tomo Medved i cili momentalisht shërben si zëvendëskryeministër në Qeverinë kroate dhe ministër i Veteranëve kroatë, ka njoftuar se janë gjetur eshtrat e të paktën 10 personave në Vukovar, e që dyshohet se datojnë nga lufta e fundit në Kroaci gjatë viteve të 90’ta.

Medved gjithashtu tha se deri tash është kontrolluar një e treta e terrenit dhe është kjo gjë është prioritet i Qeverisë së Kroacisë.

Tutje, Medved tha se si zëvendëskryeministër i qeverisë dhe ministër i veteranëve kroatë nuk do të ndalen kurrë derisa të zbardhet historia e vërtetë pas eshtrave të këtyre personave.

Vukovari është qytet kroat që gjendet shumë afër kufirit me Serbi në pjesën juglindore të Kroacisë.

“Ministri Medved: Në rrugën Paçetin-Bobota, në afërsi të Vukovarit, janë gjetur eshtrat e të paktën 10 personave, të cilët sipas të dhënave paraprake datojnë nga Lufta e Atdheut. Deri më tani është kontrolluar një e treta e terrenit dhe ky është prioriteti i Qeverisë Kroate dhe nuk do të ndalemi kurrë”, thotë Qeveria Kroate.

Të tjera