Lajme

Abdixiku pas takimit me Kurtin: Pjesën më të madhe nuk kuptuam diçka të re dhe nuk pamë ndonjë plan konkret

Autori: Gazeta inFokus 09:47 | 08 November 2022

Kryetari i partisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku pas takimit me kryeministrin Albin Kurti të mbajtur sot ka dhënë një prononcim para mediave, shkruan Gazeta Infokus.

Ai pas këtij takimi tha se në këtë takim në pjesën më të madhe nuk kanë kuptuar diçka.

“Ne si Lidhje Demokrati kemi jemi përgjigjur pozitivisht ftesës së kryeministrit për të diskutuar për gjendjen e sigurisë në veri të vendit edhe në këtë ftesë pozitive kemi shprehur gatishmërinë për të mbështetur çdo hap që synon ligjmërinë në vend dhe çdo synon koordinimin me aleatët tanë në Uashington dhe në Evropë.  Në këtë takim për pjesën më të madhe nuk kuptuam diçka më te re sesa deklarimet publike që kryeministri tani më i ka pasur dhe nuk pamë ndonjë plan konkret për zgjidhjen e çështjes se re te krijuar të vakumit institucional gjyqësor e juridik në veri te vendit si dhe nuk pamë ndonjë  një lëvizje ose gatishmëri për koordinim të plotë me aleatët tanë ndërkombëtar pra për Lidhjen Demokratike të Kosovës besojmë që koordinimi i ngushtë me departamentin amerikan të shtetit me institucionet e sigurisë amerikane me aleatët tanë në Uashington e në Bruksel është zgjidhje e vetme adekuate e situatës së tanishme që është Kosova”, ka deklaruar Abdixhiku para mediave.

Po ashtu ai ka shtuar se Kosova nuk duhet të bie pre e kurtheve për destabilizimin e vendit nga faktorë që burojnë në Beograd.

“Kosova nuk duhet të bije pre e kurtheve të destabilizimit të vendit nga faktorë që burojnë në Beograd e në koordinime më të thella që sesa kaq por që duhet ngushtë me aleatët e vet që të sigurojë paqen edhe stabilitetin në territorin e vet”, ka shtuar më tej Abdixhiku.

Ndryshe takimin e sotëm  e ka lëshuar më herët këtë takim kryetari i AAK Ramush Haradinaj, duke thënë se kryeministri Kurti ju mbajtke ligjërata dhe nuk i tregonte pse i kanë prishur raportet me Amerikën./Gazeta Infokus/Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Përtej ZBRITJEVE në Viva Fresh Store!

Të tjera