Lajme

Abdixhiku e quan ministrin Murati student: Unë studentët që bëjnë zhurmë i qes jashtë

Autori: Gazeta inFokus 15:57 | 09 February 2023

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i ka reaguar ministrit të financave Hekuran Muratit në lidhje me rritjen e inflacioneve ne vendin tonë, shkruan Gazeta Infokus.

Ai sa ishte duke folur ne disa momente kishte zhurmë nga ministri Murati i cili i shpjegonte edhe njëherë gjërat tij e ku kjo gjë e bezdisi të parin e LDK-së i cili tha se në këtë rast studentët  e mi i kisha nxjerr prej ore duke i referuar ministrit Murati si një student të tij.

“Unë nuk dua ta ofendoj ministrin e financave por mendja sma ka mare qe do të lë jetën akademike për politike e pra mu më duhet këtu me mbajte ligjërata këtu për ekonominë ne kuvend pasi kam dëgjuar se ministri i financave ne vitin 2023 pra me pyt ministër… unë studenteve te mijë që bëjnë zhurmë zakonisht i largoj prej orës por këtë ligj këtu se kam. Me te pyt ty tani këtu sa është inflacioni prej se që ke ardh ti në atë karrige ti thu sa dëgjova parës 12,6 perqind. Prej ditës se pare qe je ule ti ne atë karrige inflacioni është  11. 6%.Sepse nuk e kupton dallimin bazik ne ekonomi vit me vit  prej inflacionit periodik”, ka deklaruar Abdixhiku në kuvendin e Kosovës./Gazeta Infokus/

 

 Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

SHKUNDEN ÇMIMET për Ramazan!

Të tjera