Lajme

A po keqpërdoren në Kosovë paratë për ndihmat ndaj të mbijetuarve të tërmetit

Autori: Doresa Geci 16:20 | 27 November 2019

Fondacione të shumta janë hapur  në Kosovë për të ndihmuar shqiptaret e mbijetuara nga shkatërrimet që bëri tërmeti në Shqipëri.

Përmes programit “Gofoundme” i cili mundëson grumbullimin e të hollave, qytetaret në Kosovë po dhurojnë mijëra euro.

Mirëpo dikush ka vendosur të shfrytëzojë këtë katastrofë për të përfituar personalisht, shkruan Gazeta inFokus.

Sipas ekspertit për siguri kerbinetike, Mentor Hoxhaj, deri më tani 10 web faqe të cilat janë paraqitura se gjoja po bëjnë grumbullimin e parave për të mbijetuarit e tërmetit, janë faqe mashtruese.

Hoxha ka apeluar qytetaret në Kosovë të kenë kujdes që ku po dhurojnë parat.

“Mund të ketë edhe njerëz vërtet me qëllime të mira të krijojnë fonde për të ndihmuar,  por çdo rast që kam hasur apo më është raportuar si rast i dyshimtë e kam shikuar dhe kam raportuar vetëm disa prej tyre i kam denoncuar, njerëzit duhet të kenë kujdes besimin kujt ja japin, besim duhet të ja japin organizatave dhe institucioneve të cilat i njohin, dhe jo atyre të cilat aty për aty krijohen. Duhet të shikohet a ka web site a ka numër dhe duhet të bëhet vërfikimin i tyre nëse është e re”, ka thënë Hoxhaj për Gazetën inFokus.

Sipas tij secila prej këtyre faqe duhet të bëhen transparente të gjitha hyrjet e daljet si dhe gjithë procesi, dhe të gjitha qarkullimit deri përfundimit./Gazeta inFokus/

 

 

Të tjera