Lajme

A ka çarje në koalicionin LVV – Lista Guxo, tregon Glauk Konjufca

Autori: Gazeta inFokus 23:20 | 17 November 2021

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, thotë se koalicioni VV-Guxo është stabil. Ai mohoi zërat për përçarje mes tyre pas emërimit të Ministrit të ri të Shëndetësisë.

Konjufca komentet i bëri në emisionin “DPT te Fidani” në T7.

“Krejt çka është për koalicionin ka lidhje me ato që janë precizuar në fillim, pra relacionet që do t’i ketë VV me Listën Guxo dhe numrin e ministrive që e ka secila. Ai numër i miistrive nuk lëviz”, thotë Konjufca.

“Shumë stabil është koalicioni. Qeverisja është duke bërë punë të mira, është duke i realizuar ato premtimet e veta që i ka dhënë gjatë muajve dhjetor e janar prej kur u rrëzua qeveria Hoti prej Kushtetueses”, thotë Konjufca.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar të martën (16 nëntor), Rifat Latifin, ministër të Shëndetësisë.

Kirurgu, Rifat Latifi, vjen në këtë pozitë pas dorëheqjes së Arben Vitisë, në tetor të këtij viti. Deri tani, ministria ishte udhëhequr nga Dafina Gexha-Bunjaku.

Vitia i ishte futur garës për kryetar të Prishtinës, por nuk mori besimin e qytetarëve për të udhëhequr Prishtinën.

Videon e plotë të emisionit e keni

” rel=”noopener” target=”_blank”>KËTU

Të tjera