Fokus

A e shkeli kushtetutën Presidentja që nuk e dekretoi Kryeprokurorin Isufaj, Flet Arton Demhasaj

Autori: Gazeta inFokus 16:38 | 01 November 2023

Analisti Arton Demhasaj, i ftuar në emisionin “EPILOGU”, me Agron Hoti kanë folur për sistemin e drejtësisë në Kosovë, shkruan Gazeta Infokus.

Ai në këtë emision ka treguar edhe gabimin fillestar që ka bërë Këshilli Prokurorial në lidhje me kryeprokurorin e shtetit.

“Gabimi fillestar që ka bërë Këshilli Prokurorial është që e kanë përjashtua atë kompaninë britanike që janë të angazhuar për të e bërë përcjelljen e ose monitorimin e përzgjedhjes së pozitave të larta, këta me at përjashtim në njëfarë mënyre e kanë cenua pavarësinë ose si të themi transparencën e atij procesi për atë fakt kanë reagu në atë kohë që ky proces mund të mos jetë transparent se u largunë britanikët nga ky proces”, ka thënë analisti.

-Advertisement-

Ndryshe ka treguar edhe anën politike të presidentes, Vjosa Osmani me pjesën që nuk e ka dekretuar kryeprokurorin e shtetit, Blerim Isufajn.

“Në anën tjetër nëse kthehemi të presidentja presidentja është politike sepse ka qenë në garë në zgjedhjet e fundit parlamentare  të 14 shkurtit dhe ka qenë anëtare e një partie politike por në koalicion me një parti politike që është vetëvendosja tasht dhe ka qenë pjesë e garës zgjedhore dhe është bërë presidente dhe tashti nëse i jepem kaq shumë rol aktiv presidentes në procesin e zgjedhjes që kryeprokurorit  atëherë nuk mund të konsiderojmë që kryeprokurori nuk është politik”, ka thënë Demhasaj në emisionin “EPILOGU”, që është prodhim i Gazetës Infokus.

Për më shumë ndiqeni emisionin e plotë:

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Prince Caffe pjesëmarrës në panairin “Gulfood Fair 2024” në Dubai

Të tjera