Shëndetësi

A e dini se dushi iu shkakton këtë sëmundje?

Autori: Gazeta inFokus 10:37 | 22 December 2020

Dushet e shtëpive tona mund të shpërndajnë bakterie të dëmshme që mund të shkaktojnë sëmundjen Crohn. Ekspertët këshillojnë që uji të lihet disa minuta të rrjedhë përpara se të futemi për t’u larë si një mënyrë për t’u mbrojtur nga bakteriet që gjejnë strehë në kokat e dushit, ose tubacione.

Kërkuesit e Universitetit të Lancaster i gjetën këto bakterie në një pjesë të mirë të dusheve që monitoruan.

Crohn është një patologji që zgjat në kohë dhe shkakton inflamacion të mukozave të traktit tretës dhe shkakton diharre, rënie të mëdha në peshë, lodhje dhe marrje mendsh. Shumë shpesh shkakton ulcera dhe dhimje të mëdha kur ushqimi kalon në zorrë

-Advertisement-

Nuk ka kurë për këtë sëmundje, por shumë pacientë mund të mësojnë t’i manaxhojnë simptomat, shpesh duke bërë ndryshime në dietë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vlerësohet për herë të tretë "Banka e Vitit 2023 në Kosovë" nga The Banker

Të tjera