Lifestyle

A duhet të hiqni dorë nga çokollata nëse jeni në dietë

Autori: Gazeta inFokus 08:05 | 15 February 2022

Nutricionistët shpjegojnë pse dietat e fundit përmbajnë çokollatë në listën e ushqimeve të lejuara – mos e eliminoni nga dieta.

Kur bëhemi të vendosur për të humbur disa kilogramë, zakonisht zgjedhim një dietë dhe shumë prej tyre mund të jenë rigoroze.

Sigurisht, asnjë dietë në listën tonë nuk përmban çokollatë dhe shumë prej nesh janë adhurues të mëdhenj të ëmbëlsirave.

-Advertisement-

Megjithatë, nutricionistët shpjegojnë nëse është vërtet mirë të përjashtohet çokollata nga dieta?

Nëse një person, ndërsa është në dietë, përpiqet të heqë dorë plotësisht nga ëmbëlsirat, ky është një vendim i rrezikshëm, sepse mund të ndikojë negativisht në shëndetin.

Sipas tyre, sot shumica e dietave janë larguar nga stereotipi se është e nevojshme të përjashtohen absolutisht ëmbëlsirat nga dieta për të humbur peshë.

Nutricionistët kanë zhvilluar shumë metoda të reja për humbje peshe, shumica e të cilave përfshijnë përdorimin e çokollatës së zezë.

Në fund të fundit, çokollata përmban kafeinë dhe teobrominë, substanca që përshpejtojnë metabolizmin dhe nxisin humbjen e peshës.

Për shkak të përmbajtjes së yndyrës dhe kalorive, çokollata shtyp shpejt oreksin dhe ul urinë. Kjo për faktin se çokollata me përmbajtje të lartë të kokrrave të kakaos nuk i përket produkteve me karbohidrate të tretshme shpejt.

Për hir të cilësisë, është e rëndësishme të gjeni kaloritë dhe kaloritë që duhet të pini dhe të pini. Është e rëndësishme të jeni në gjendje të përdorni çokollatën për t’u siguruar që keni sasinë e duhur të ushqimit.

Dieta është një stres i madh për trupin dhe për këtë arsye nuk është e këshillueshme që ëmbëlsirat të hiqen plotësisht nga dieta. Kjo mund të çojë në depresion, apati dhe nervozizëm. Prandaj, edhe nëse jeni në dietë, nuk keni pse të privoheni nga ëmbëlsirat.

– 30 gram në ditë çokollata e zezë nuk do t’ju bëjë mirë, por humori do të përmirësohet dhe trupi juaj do të jetë në gjendje të përballojë më lehtë stresin”, thonë dietologët.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
TEB sjellë edhe kartelën prestigjioze VISA Infinite

Të tjera