Lajme

A do të ketë zgjedhje të parakohshme në Kosovë, e a do të arrijë të përfundojë mandatin Albin Kurti?

Autori: Gazeta inFokus 14:41 | 04 June 2023

Njohësi i sigurisë, Drizan Shala, ka thënë se veriu do ta përdorë kryeministrin Albin Kurti si një karrem politik për fushata, në mënyrë që Kurti do të jepë vetë dorëheqje nga posti I kryeministrit, shkruan Gazeta Infokus.

Kjo pasi që sipas tij tashmë ka një kërkesë politike për mocion mosbesimi nga ana e AAK-së, ku nëse ky veprim shtyhet, do ta bëjë Kurtin që japë dorëheqje nga pozita e kryeministrit për të I shmangur shkakrimin e mundshëm.

Shala përmes një postimi në “Facebook”, shtoi se dorëheqja do të duhej të llogaritej në hapësirën kohore kur në Kosovë do të kemi një fluks të madh të diasporës.

“A do të kemi zgjedhje të parakohshme nacionale në Kosovë? Meqenëse tashmë ka kërkesë politike për mocion mosbesimi nga ana e AAK-së si subjekt politik, a mund të shtyhet ky veprim në mënyrë që Albin Kurti të japë dorëheqjen nga pozita e kryeministrit për të shmangur shkarkimin e mundshëm nga opozita por edhe nga ai i brendshëm fraksion që ka në VV? Pra, veriu do ta përdorë Albin Kurti si karrem politik për fushata, ndërsa nga ana tjetër, realiteti i kërkesës që do të mbajë Escobardi është që ASK të funksionojë brenda afatit 14-ditor. Dhe dorëheqja duhet të llogaritet në hapësirën kohore që duhet bërë kur në Kosovë të kemi një fluks më të madh të diasporës ku “Kryeministri i vetëlarguar” do të mund të llogarisë në votat e tyre se ka një prishje me grupet e interesit përmes ligjit të pagave”, ka shkruar Shala./Gazeta Infokus/

Më poshtë gjeni postimin e tij të plotë:Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Studio MASTER në UNI, merr Diplomë të dyfishtë Gjermane dhe leje-qëndrim të përhershëm në Gjermani

Të tjera