Lajme

A do të ketë sot dhe nesër reduktime të energjisë elektrike?

Autori: Gazeta inFokus 08:04 | 31 December 2021

Sot dhe nesër pritet të ketë furnizim të rregullt me energji elektrike në Kosovë.

Kjo pasi, Qeveria e Shqipërisë ka vendosur që t’i japë Kosovës 7,680 megavatë energji elektrike për datën 31 dhjetor dhe 1 janar, në një përpjekje për të ndihmuar vendin që po përballet me krizë të energjisë elektrike.

Kosova ka disa ditë që po përballet me reduktime të energjisë elektrike.

Reduktimet u udhëzuan nga Operatori i Sistemit dhe Tregut (KOSTT), për shkak të mbingarkesës në sistemin elektro-energjetik.

Gjatë seancës së të mërkurës Kuvendi i Kosovës i ka miratuar masat emergjente duke synuar që të stabilizohet furnizimi me energji elektrike.

Të tjera