Lajme

76 raste me koronavirus, dhe 3 të vdekur në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 15:06 | 16 September 2020

Edhe 76 raste të reja me koronavirus kanë rezultuar në Kosovë.

Kështu ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publike përmes njoftimit 24-orësh, shkruan Gazeta Infokus.
Derisa në 24-orët kanë vdekur 3 persona ne vend.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 538 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv”, thuhet në raport.
Numri total i rasteve pozitive është 14.839 raste nga 59.571 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 604 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 165 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.949 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.286. /Gazeta Infokus/

Të tjera