Lajme

7 tërmete godasin Shqipërinë orët e para të së dieles, 4 prej tyre në Durrës

Autori: Halil Berisha 09:18 | 01 December 2019

Javën e fundit Shqipëria është goditur nga një numër i madh i tërmeteve.

Kjo ka bërë që deri tash të jenë rreth 50 të vdekur e afër 1000 të tjerë të plagosur, shkruan gazeta inFokus.

Ndërsa, numër i madh i tërmeteve Shqipërinë e kanë goditur edhe orët e para të së dielës.

Në fakt, 7 tërmete goditën Shqipërinë për 9 orë, prej të cilëve 4 ishin në Durrës.

Së pari, në orët e para të së dielës, Detin Adriatik e goditi një tërmet 2.7 shkallësh, që u pasua me një tërmet më të fuqishëm prej 3.1 shkallësh në Lezhë.

Ndërsa, pas këtij, katër tërmete radhazi kanë goditur qytetin më të prekur nga tërmetet, Durrësin, shkruan gazeta inFokus.

Këta ishin me shkallë, 2.2, 2.8, 2.4 dhe së fundmi një tërmet goxha i fuqishëm me 4.48 shkallësh të rihterit.

E pas këtij, Deti Adriatik u godit edhe nga një tërmet tjetër, i shtati për 9 orët e para të së dielës, me 3.6 shkallë.

Ndërsa, në ora 22 të së shtunës, tërmet goxha i fuqishëm dridhi Adriatikun, i cili ishte prej 4.53 shkallë rihter./Gazeta inFokus/

Të tjera