Lajme

60 pacientë të shtrirë me Covid-19 në spitalet e Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 12:01 | 13 January 2022

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës kanë bërë të ditur se janë duke marrë trajtim spitalor 60 pacientë nga Covid-19, shkruan Gazeta Infokus.

Sipas njoftimit të ShSKUK-së, prej tyre, 30 janë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 30 të tjerë post-Covid.

Me oksigjeno-terapi janë 23 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive 1 pacient.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

-Klinika Infektive, 12 pacientë

-Klinika e Pulmologjisë, 24 pacientë post-covid

-Mjekimi Intensiv i Klinikës Infektive, 1 pacientë

-Klinika e Pediatrisë, 1 pacient

-Spitali i Prizrenit, 6 pacientë

-Spitali i Pejës, 7 pacientë

-Spitali i Gjakovës, 5 pacientë

-Spitali i Ferizajt, 1 pacient post-covid./Gazeta Infokus/

Të tjera