Lajme

6 raste aktive në burgjet e Kosovës me Covid19, ja gjendja e tyre shëndetësore

Autori: Gazeta inFokus 23:41 | 23 October 2020

6 raste aktive janë momentalisht në burgjet e Kosovës me koronavirus, shkruan IndeksOnline.

Prej tyre janë 2 të burgosur dhe 4 punonjës së Shërbimit Korrektues të Kosovës, të cilër janë të karantinuar.

Kështu kanë konfirmuar

Sipas këtij institucioni, aktualisht gjendja e tyre shëndetësorë është stabile dhe është duke shkuar drejt normalizimit.

“Nga fillimi i pandemisë e deri më sot, 9 persona të burgosur janë të prekur nga Covid 19, prej tyre 7 janë të shëruar, ndërsa aktualisht vetëm 2 të burgosur janë aktiv me Covid 19 dhe të njëjtit po trajtohen në karantinat e qendrave korrektuese.

Po ashtu, deri më tani 61 punonjës të SHKK-së janë prekur me Covid 19, prej tyre 4 janë aktiv dhe tashmë janë vetekarantinuar.

Aktualisht gjendja e tyre shëndetësorë është stabile dhe është duke shkuar drejt normalizimit”, thuhet në përgjigjet e tyre.

Të tjera