Lifestyle

6 këshilla si të flirtoni si profesionistë!

Autori: Gazeta inFokus 11:18 | 25 April 2022

Flirtimi nuk është i lehtë për të gjithë. Edhe njerëzit më të sigurt mund të ngrijnë dhe të thonë një “hej” të turbullt kur të shohin pëlqimin e tyre duke iu afruar atyre. Por mos u shqetësoni. Nëse keni vështirësi me flirtin, këto janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të zotëroni artin e flirtit dhe të tërhiqni vëendjen e personit që pëlqeni.

Jini me vetbesim

Më besoni, nuk ka asgjë më seksi se vetëbesimi. Pëlqimi juaj (dhe të gjithë të tjerët) do t’ju marrin parasysh nëse jeni duke ecur nëpër korridor sikur zotëroni botën. Pëlqimi juaj do të dëshirojë të njohë vajzën apo djalin që e di se është i/e veçantë.

Tregoni se jeni të interesuar për jetën e tyre

Të gjithëve u pëlqen një kompliment dhe shumica e njerëzve duan të flasin për veten e tyre. Nëse keni një shans për të folur me pëlqimin tuaj, mos e lini të shkojë dëm. Bëjuni atyre shumë pyetje për jetën e tyre dhe tregoni se jeni vërtet të interesuar. Ata do të vlerësojnë se sa kurioz keni qenë për ta dhe do të presin me padurim një bisedë tjetër.

Tërhiqni vëmendjen te buzët tuaja

Tingëllon qesharake por në fakt funksionon. Mmbani buzëkuqin ose shkëlqyesin e buzëve në çantën tuaj. Kur të shihni se pëlqimi juaj po vjen, vendosni pak shkëlqyes. Ata do të ëndërrojnë për ato buzë gjatë gjithë ditës.

Buzëqeshni dhe thoni përshëndetje

Kur je duke ecur nëpër korridor dhe shikon se si po të afrohet, mund të jetë ndjenja më e frikshme në botë. Reagimi juaj ndoshta do të jetë të shikoni në telefonin tuaj dhe të pretendoni sikur jeni në një bisedë të furishme me tekst, por injorojini ato instinkte, shikoni lart dhe buzëqeshni. Nuk ka nevojë të futeni në një bisedë të madhe (nëse nuk dëshironi!). Thjesht merrni një gjysmë sekonde për të thënë përshëndetje, pastaj vazhdoni të lëvizni.

Injorojeni paksa…por jo për shumë kohë

Tingëllon kundërintuitive, apo jo? Por provojeni. Përshëndetni miqtë e tyre fillimisht dhe bëni një bisedë me ta. Dëshpërimi I tij apo I saj do rritet teksa do të ndiejë se është lënë jashtë bisede, derisa të ktheheni për t’i përfshirë në bisedë dhe t’i lumturoni.

Flirtoni para se t’i shihni

Dërgojini mesazhe të ëmbla si: Duhet ta veshësh atë këmishën blu sonte, kjo i bën sytë e tu të duken të mahnitshëm.

Një tekst flirt I tillë i bën ata të kuptojnë se po mendoni për ta dhe do t’i emocionojë që t’ju shohin më vonë. Plus, duke parë nëse e morën këshillën tuaj parasysh është një mënyrë e thjeshtë për të vlerësuar nëse ata janë të interesuar për ju.

Të tjera