Fokus

“40 autobusë me qytetarë të bllokuar”, shoferi kosovar tregon si kanë mbetur pa ushqim nga dje në orën 23:00

Autori: Gazeta inFokus 14:50 | 17 April 2024

Mbi 2 mijë qytetarë kanë mbetur ende të bllokuar në kufirin Kroaci – Serbi, që nga orët e vona të së martës, shkruan Gazeta Infokus.

Shoferi i autobusit të “Zhitia Turist”, Euron Llugaliu, në jë lidhje direkte me Infokusin ka treguar për gjendjen e vështirë të qytetarëve të cilët sipas tij , fëmijë, gra e të moshuar kishin mbetur pa ushqim dhe pa ujë, deri sot kur në kufi ka shkuar pronari i Linjës, Gazmend Zhitia dhe iu ka dërguar ushqim.

Sipas Llugaliut janë 40 autobusë që janë ndaluar, 25 prej tyre të cilët janë nisur në drejtim të Kosovës, ndërsa 15 të tjerë që janë nisur nga Kosova për në zonën Shengen.

-Advertisement-

“Ka fëmijë, gra e të moshuar.. na kanë përfundu edhe rezervat, s’kemi pas ushqim derisa ka ardhe pronari i kompanisë edhe na ka sjellë..”, ka thënë ndër të tjera shoferi i autobusit.

Ndiqni më poshtë bisedën e plotë me shoferin e autobusit dhe pamje nga gjendja:


Kujtojmë se Fatmir Haxholli nga zyra ndërlidhëse e Kosovës në Beograd, ka thënë se kjo është bërë si shënjë hakmarrjeje pas votimit pro Kosovës për antarësim në Këshillin e Evropës.

“Në hakmarrje dhe nervozizëm absurd ndaj votimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në këtë institucion ndërkombëtar, autoritetet kufitare të Serbisë, në pikëkalimin ‘Batrovci’, Serbi – Kroaci, nga mesnata po i mbajnë të bllokuar së paku katër autobus me targa dhe udhëtarë, qytetarë të Republikës së Kosovës”, ka shkruar Haxholli në Facebook.

Derisa për Gazetën Infokus ai ka konifrmuar se tashmë është duke qëndruar në kufi dhe së shpejti do të sjellim detajet e fundit, se kur do të lirohen kosovarët e bllokuar në Serbi./Gazeta Infokus/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Prince Caffe zgjeron shtrirjen në rajon, arrin marrëveshje bashkëpunimi me zinxhirin kroat Plodine

Të tjera