Lifestyle

3 arsye pse nuk duhet të vishni taka në shtatzëni

Autori: Gazeta inFokus 13:57 | 16 November 2021

Mbajtja e takave gjatë shtatzënisë mund të mos jetë alternativa më e sigurt. Për disa gra, takat e larta janë të rehatshme dhe ato vazhdojnë të ndihen mirë duke i veshur gjatë shtatzënisë. Megjithatë, për shumë mund të mos jetë zgjidhja më e mirë.

Nëse nuk ndiheni të sigurt me taka, rekomandohet të zgjidhni këpucë të tjera për të paktën dy muajt e fundit para lindjes. Ka disa arsye pse veshja e takave të larta gjatë shtatzënisë mund të jetë e pakëndshme.

Ndryshimi i qendrës së gravitetit

Ndërsa barku juaj rritet, qendra juaj e gravitetit ndryshon dhe ekuilibri mund të ulet. Një studim zbuloi se 25 përqind e grave shtatzëna përjetuan një rënie të paktën një herë në shtatzëninë e tyre.

Ligamentet e lira në këmbët tuaja

Ligamentet në këmbë do të jenë më të lirshme, duke çuar në paqëndrueshmëri të kyçeve dhe tendosje të muskujve. Kjo do të thotë që këmbët tuaja mund të dhembin më shumë dhe mund të mos ju ndihmojnë të mbani një ekuilibër të qëndrueshëm me taka të larta si dikur.

Në fakt, vini re se këmbët janë më të mëdha gjatë shtatzënisë dhe se keni nevojë për një madhësi më të madhe këpucësh. Këmbët tuaja nuk po rriten vërtet, por ligamentet janë thjesht më të lirshme se më parë.

Dhimbjet në legen, shpinë dhe ije

Edhe kur nuk jeni shtatzënë, ijet, legeni, shpina dhe këmbët mund t’ju dhembin pas përdorimit të takave. Shtatzënia i përkeqëson këto dhimbje shpine dhe kyçesh duke ndikuar në shtrirjen natyrale të trupit, që mund të nënkuptojë se përkulni shpinën më shumë se zakonisht.

Etiketa:

Të tjera