Rajoni dhe Bota

24 të vdekur pas përplasjes së aeroplanit në Kongo

Autori: Gazeta inFokus 16:16 | 24 November 2019

Të paktën 24 persona kanë vdekur pasi një aeroplan pasagjerësh u përplas në shtëpitë e qytetit Goma në Republikën Demokratike të Kongos, thonë zyrtarët vendas.

Banorët në terren, përfshirë katër anëtarë të një familje, ishin në mesin e viktimave.

Avioni i vogël zbriti në lagjen Mapendo pasi humbi ngritjen e tij nga aeroporti i qytetit të dielën në mëngjes, tha guvernatori rajonal i Kivu, Nzanzu Kasivita.

Zyrtarët thonë se 17 pasagjerë dhe dy anëtarë të ekuipazhit ishin në aeroplan.

Aksidentet ajrore janë relativisht të shpeshta në Republikën Demokratike të Kongos mes standardeve të dobëta të sigurisë dhe mirëmbajtjes së dobët, si dhe të gjithë transportuesit tregtar të vendit janë të ndaluar të operojnë në Bashkimin Evropian.

 

Të tjera