Lajme

22 vjet nga beteja e Kaqandollit

Autori: Gazeta inFokus 08:16 | 15 September 2020

Sot mbushen 22 vjet nga beteja e Kaqandollit, njëra ndër më të lavdishme të UÇK-së, jo vetëm në Llap, por në tërë Kosovën.

Kjo ishte beteja e parë frontale në Llap që zhvilloi UÇK-ja kundër forcave serbe. Gjatë tri ditë luftimesh me forcat kriminale, në altarin e lirisë ranë për të mos vdekur kurrë dëshmorët Bekim Maliqi, Bekim Lushaku, Naim Zhegrova, Fadil Sejdiu, Habib Zeka, Islam Rekaliu dhe Selim Rekaliu.

Të tjera