Rozë

22 filmat që duhen parë në vitin 2022!

Autori: Gazeta inFokus 11:54 | 10 January 2022

Nga një thriller psikologjik me aktorët Harry Styles dhe Florence Pugh, te Robert Pattinson në rolin e Batman-it dhe vazhdimet e Avatar dhe Knives Out, kritikët e BBC kanë përzgjedhur filmat më të mirë që pritet të dalin në vitin 2022.

A hero

Me titullin e tij qëllimisht të paqartë, ”A Hero” është një vepër e një prej mjeshtërve të sotëm, Asghar Farhadi. Dy nga filmat e tij më emocionues, ”A Separation” dhe ”The Salesman”, fituan secili Oscar për filmin më të mirë në gjuhë të huaj (përpara se kategoria të riemërohej), dhe ky i fundit është në listën e ngushtë për çmimin e këtij viti. Edhe një herë personazhet e tij mishërojnë përplasjen e traditës, moralit, politikës dhe një shoqërie në ndryshim në Iranin e sotëm. Me elokuencën e zakonshme të Farhadit dhe vëzhgimin e saktë e intim, historia ndjek Rahimin, një burrë me të meta, por jashtëzakonisht dashamirës, i burgosur për borxhe. Kur ai merr dy ditë leje dhe përpiqet të gjejë një rrugëdalje nga ai borxh, një akt i vogël pandershmërie del jashtë kontrollit dhe pasqyrimi në mediat sociale shton problemet e tij.

Belle

Ky version i ri i ”Beauty and the Beast” mori një ovacion 14-minutësh kur u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Kanë në majin e vitit të kaluar dhe është e lehtë të kuptohet arsyeja. Shfaqja mahnitëse e Mamoru Hosoda është një romancë përrallore, një telenovelë e shkollës së mesme, një film aksion me superhero dhe një mister fantastiko-shkencor, të gjitha në një. Më shumë se kaq, filmi është një mrekulli teknike në të cilën çdo kornizë shkëlqen me një grup të pafund detajesh të vogla. Heroina e tij është një nxënëse japoneze, e cila është shumë e turpshme për të kënduar në jetën reale, por bëhet një yll pop me famë botërore në një komunitet të realitetit virtual. Të gjithë janë të dëshpëruar për të zbuluar identitetin e vërtetë të alteregos së saj me flokë rozë dhe me sy blu, dhe kur Belle takon bishën misterioze, monstruoze në internet, ajo është e dëshpëruar të kuptojë se kush është ai.

Batman

Ky nuk është Batman, është The Batman. Dhe nëse menduat se Kalorësi i Errët ishte një djalë me humor, mendojeni përsëri. Matt Reeves, i cili është skenarist dhe regjisor, i tha ”Empire” e sheh versionin e tij të luftëtarit të krimit si një njeri i vetmuar, i frymëzuar nga Kurt Cobain. Pattinson ka lojën e duhur për të menduar për këtë, duke portretizuar një hero që është vetëm në vitin e dytë të shpëtimit të Gotham-it, duke gjetur ende rrugën e tij ndërsa përballet me Riddler-in e pamëshirshëm .Por me sa duket do të ketë pak humor mes errësirës dhe dhunës, duke kaluar në momentin komik në një nga trailerat, kur The Batman i afrohet Catwoman-it (Zow Kravitz), me zërin e tij të ashpër dhe jashtëzakonisht serioz, “Ju keni shumë mace”.

Everything Everywhere All at Once

Ekipi i njohur si Daniels (i njohur si Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert) e ktheu ekscentricitetin në një formë arti në Swiss Army Man të vitit 2016, komedinë e tyre sterrë të zezë. Filmi i tyre i ri, me një titull që sugjeron kaos të kontrolluar, hyn në fantashkencë. Michelle Yeoh luan rolin e një gruaje, përpjekja e thjeshtë dhe e afërt e së cilës për të përfunduar taksat e saj e çon atë nëpër universe të shumta, ku ajo mund të ekzistojë si versione të ndryshme të vetes. Kasti përfshin Jamie Lee Curtis si një kontabiliste e keqe që e pengon atë. Traileri sugjeron një histori emocionale familjare, një ekstravagancë të arteve marciale dhe një vitrinë të veçantë për Yeoh, të gjitha të formuara nga stili i Daniels.

Turning Red

”Turning Red” është një film vizatimor i Pixar për dhimbjet e rritjes si vajzë, por është unik në shumë mënyra: ky është filmi i parë i Pixar që drejtohet vetëm nga një grua, i pari që zhvillohet në Kanada dhe i pari që sillet rreth një heroine nga një familje aziatike. Heroina në fjalë është Meilin – ose Mei – (Rosalie Chiang), një studente punëtore, e cila shndërrohet në një panda të kuqe të stërmadhe dhe të ashpër sa herë që është e stresuar. Duke qenë se Mei është një kinezo-kanadeze 13-vjeçare dhe se filmi zhvillohet në Toronto në fillim të viteve 2000, Turning Red duket se është nxjerrë nga përvojat e shkrimtarit-regjisorit të tij, Domee Shi .

Nope

Për momentin, asgjë nuk është zbuluar për ”Nope” përveç se: Aty luajnë Daniel Kaluuya, Keke Palmer dhe Steven Yeun; 2: Posteri përshkruan një lloj disk fluturues me re që rri pezull mbi një qytet luginash; dhe 3: i njëjti poster e përshkruan atë si “A New Terror from the Mind of Academy Award Fituesi Jordan Peele”. Megjithatë, ky informacion është i mjaftueshëm që Nope të jetë emocionues. Dy filmat e parë të Peele, ”Get Out” and ”Us” , kishin gjithashtu tituj të shkurtër që nuk i jepnin historitë e tyre dhe në fakt, sa më pak të dinit për komplotet paraprakisht, aq më tërheqës ishin ato. Por që të dy dolën të ishin filma horror që ndërthurnin frikën e flokëve dhe komentet provokuese sociale. A guxoni të humbisni ofertën e tretë të Peele në ekranin e madh? Përgjigja është: Jo.

The Northman

Personazhet e vegjël, të frikshëm dhe psikologjikisht të errët të Robert Eggers e kanë shënuar atë si një nga kineastët më origjinalë të sotëm. Anya Taylor-Joy, në rolin e saj të parë kryesor, u transportua në shekullin e 16-të dhe u përball me djallin në The Witch (2015) dhe në The Lighthouse, Robert Pattinson dhe Willem Dafoe u ngatërruan me njëri-tjetrin si rojtarë të izoluar të farit të shekullit të 19-të. The Northman, një pjesë tjetër e periudhës, e çon Eggers-in në Islandën e Vikingëve të shekullit të 10-të, por e zgjeron fushën e tij me një përrallë epike dhe një kast të rangut të lartë që përfshin Dafoe, Taylor-Joy, Nicole Kidman, Björk dhe Ethan Hawke, me Alexander Skarsgård. në krye si një princ për t’u hakmarrë për vdekjen e babait të tij. Vizioni i Eggers premton të jetë po aq i guximshëm dhe i çuditshëm si kurrë më parë, me veprim në shkallë të gjerë, pamje intensive nga afër dhe Kidman në një tjetër nga paruket e saj të çmendura.

Killers of the Flower Moon

Filmi i 26-të i Martin Scorsese tregon një histori të vërtetë të rëndësishme të lakmisë, ambicies dhe krimit brutal. Përshtatur nga Eric Roth nga libri i David Grann, “Killers of the Flower Moon” tregon vrasjet e disa anëtarëve të fisit Osage në vitet 1920. Robert De Niro luan William Hale, një blegtor i Oklahomas, i cili lakmon të drejtat e naftës të popullit indigjen, dhe Leonardo DiCaprio luan nipin konfliktual të Hale, i cili është i martuar me një grua të fisit Osage (Lily Gladstone). Po, më e bukura këtu është se më në fund do të shohim së bashku dy drejtuesit e preferuar të Scorsese në një nga filmat e tij.

The Woman King

Në një vit plot me gra të fuqishme në ekran, këto të dyja në këtë dramë historike të shekullit të 19-të mund të jenë më intrigueset. Viola Davis, e cila e ka bërë stilin e saj të egër, luan rolin e udhëheqëses së një grupi ushtarak të grave në mbretërinë afrikane të Dahomey dhe So Mbedu, ylli elektrizues i The Underground Railroad , është një nga të rekrutuarat e saj, ndërsa luftojnë me kolonizatorët kërcënues.

Lashana Lynch, shkurtimisht 007 në No Time to Die , dhe John Boyega gjithashtu luajnë në filmin historik. Black Panther provoi se ka një debulesë për heronjtë afrikanë dhe regjisorja Gina Prince-Bythewood ka përvojë në të dy portretet e personazheve (filmi klasik i marrëdhënieve ” Dashuria dhe basketbolli”) dhe aksion (filmi superhero i vitit 2020 The Old Guard me Charlize Theron).

Spider-Man: Across the Spider-Verse (Part One)

Një nga filmat më inovativë nga të gjithë filmat me superhero, Spider-Man: Into The Spider-Verse filloi stilin e tij vizual të pop-artit dhe prezantoi botën e filmit me konceptin e Spider-Men (Spider-Mans?) të ndryshëm në universe alternative. Një koncept që atëherë është huazuar nga Marvel-aksioni live Spider-Man: No Way Home. Nuk ka mundësi që vazhdimi të jetë aq kreativ, por, siç sugjeron nëntitulli, Spider-Man: Across the Spider-Verse (Pjesa e Parë) është episodi i parë në një histori me dy pjesë, gjë që e bën atë një gjë të rrallë në botën e filmave të animuar.

The Unbearable Weight of Massive Talent

Nicolas Cage merr rolin e jetës, duke luajtur një version imagjinar të Nicolas Cage në këtë komedi aksioni. Nic imagjinar pranon një ditë pagese prej 1 milion dollarësh për të bërë një paraqitje në festën e ditëlindjes së një fansi në Spanjë, një lëvizje që në njëfarë mënyre përfshin Tiffany Haddish si agjente të CIA-s. Cage ka qenë gjithmonë i zgjuar për imazhin e tij dhe ka një sens humori të veçantë për karrierën e tij, e cila kalon mes shfaqjeve të respektuara, si në dramën e vitit të kaluar Pig, dhe… le të themi vetëm gjëra tepër të larta.

The Worst Person in the World

Nëse jeni me fat, mund t’i kaloni të 20-at pa asnjë nga kufizimet që keni pasur si fëmijë dhe asnjë nga përgjegjësitë që vijnë më vonë. Por çfarë duhet të bëni me gjithë atë liri? Është një pyetje që shqetëson Julie (Renate Reinsve) në dramën-komedi romantike të hidhur të Joachim Trier, ”Personi më i keq në botë”. I ndarë në 12 kapituj, ky studim i personazheve ndjek Julie gjatë moshës së saj të hershme të rritur në Oslo, ndërsa ajo përpiqet të vendosë se cila punë dhe cili burrë është i duhuri për të. Sipas atyre që e kanë parë atë në festivale dhe shfaqje paraprake, ”Personi më i keq në botë” është një nga filmat më të mirë në botë. Aktualisht ka një rezultat 100% në Rotten Tomatoes. Barack Obama e përfshiu atë në listën e filmave të tij të preferuar të vitit 2021, dhe Reinsve fitoi çmimin e aktores më të mirë në Kanë.

Don’t Worry Darling

Ky thriller psikologjik ka qenë prej kohësh në qendër të vëmendjes, falë marrëdhënies mes regjisores Oliva Wilde dhe një prej yjeve të tij, yllit të popit, Harry Styles. Megjithatë, ajo që shfaqet në ekran ka mundësi të jetë shumë më interesante. Florence Pugh transformohet sërish, në një amvise të viteve 1950 në një komunitet utopik që fillon të dyshojë se bota e saj dhe burri i saj (Styles) po fshehin sekrete të errëta. Wilde, i cili drejtoi në mënyrë të mprehtë ka thënë për Vogue se filmat si “Fatal Attraction dhe Indecent Proposal ishin ndër frymëzimet e saj sepse “janë vërtet seksi,”.Kjo sigurisht që do ta veçonte filmin e saj në një botë superheronjsh.

She Said

Gazetaret janë heroinat këtu, me Carey Mulligan dhe Zoe Kazan që luajnë gazetaret investigativë të New York Times, të cilët zbuluan lajmin për Harvey Weinstein, manjatin e dikurshëm të filmit që tani po vuan dënimin në burg për përdhunim dhe ngacmim seksual. Gruaja pas kamerës është po aq mbresëlënëse sa yjet, edhe pse më pak e famshme: Maria Schrader, e njohur si aktore (Deutschland 83) është gjithashtu regjisorja fituese e çmimit Emmy e serialit Netflix Unorthodox dhe drejtoresha e komedisë së përzgjedhur në listën e ngushtë të Oscar-it, I’m Your Man.

Babylon

Dashuria e Damien Chazelle për epokën e artë të Hollivudit shkëlqeu përmes komedisë së tij muzikore të nominuar për Oscar, ”La La Land”. Tani regjisori po e ndan sërish atë dashuri në filmin Babylon, një dramë magjepsëse e periudhës që zhvillohet në vitet e zhurmshme të shekullit të 20-të. Konkretisht, filmi është vendosur në fund të epokës së heshtur, njëlloj si Singin’ In The Rain dhe The Artist, dhe përzien personazhet e trilluar me figura historike. Ai gjithashtu risjell dy nga yjet e tij me Once Upon a Time in Hollywood: Brad Pitt luan një regjisor imagjinar i cili ka vështirësi të përshtatet me teknologjinë e re të zërit dhe Margot Robbie luan Clara Bow.

Top Gun: Maverick

Ky vazhdim i filmit i Top Gun ishte në listën tonë të filmave për t’u parë në vitin 2021, dhe më parë ishte planifikuar të dilte në vitin 2020, por ne jemi ende optimistë se adhuruesit e aerobatikës supersonike më në fund do të arrijnë atë që kanë qenë duke pritur, pak para ditëlindjes së 60-të të Tom Cruise. Ishte viti 1986 kur Cruise luajti për herë të fundit Pete “Maverick” Mitchell, një pilot luftarak praktikant në Marinën e SHBA-së. A mund të besojë vërtet dikush se, shumë vite më vonë, Maverick do të ishte vetëm një kapiten, ndërsa armiku i tij i vjetër “Iceman” (Val Kilmer) do të ishte një gjeneral me katër yje? Ndoshta jo, por duhet të jetë kënaqësi të shohësh edhe një herë Cruise në një film të tillë.

Avatar 2

Ka dy gjëra që dimë për James Cameron: ai nuk nxitohet më, dhe ai e do oqeanin. Këto cilësi vijnë së bashku në Avatar 2, i pari nga katër vazhdimet e planifikuara të filmit të tij të vitit 2009, filmi me fitimet më të larta të të gjitha kohrave. Filmi i ri kthehet në planetin e Pandorës, ku Neytiri me lëkurë blu (Zoe Saldana) dhe burri i saj Jake (Sam Worthington) tani janë prindër dhe tokësorët ende nuk e kanë zgjidhur krizën klimatike. Pjesa më e madhe e aksionit zhvillohet nën ujë.

Lightyear

Buzz Lightyear ka qenë qendra e katër filmave artistikë të Toy Story, seritë e tij televizive dhe filmave të ndryshëm të shkurtër të animuar. Këtë vit, Space Ranger-i po merr një film të tij. Ideja është që Buzz Lightyear në Toy Story ishte një figurë aksioni plastik, ndërsa animacioni i ri, një homazh për filmat fantastiko-shkencor të viteve 1970 dhe 1980. Është një koncept paksa konfuz, por lejon regjisorin Angus MacLane (bashkëdrejtor i Finding Dory) dhe skenaristin Pete Docter (Soul, Up, Inside Out) të sjellin përsëri një personazh të dashur duke i dhënë tipare të reja. Chris Evans dhe jo Tim Allen është aktori që do të bërtasë, “Deri në pafundësi, dhe përtej!”

Elvis

Ka kaluar pothuajse një dekadë që nga publikimi i “The Great Gatsby” të Baz Luhrmann, por skenarist-regjisori australian i Strictly Ballroom, Romeo + Juliet dhe Moulin Rouge! është kthyer më në fund. Luhrmann ka bërë një film biografik të Elvis Presley që tregon 20 vjet në jetën e Mbretit të Rock ‘n’ Roll-it. Austin Butler në roëin kryesor, së bashku me Olivia DeJonge si gruaja e Elvisit, Priscilla dhe Tom Hanks si menaxheri I tij, “Kolonel” Tom Parker, punëtori holandez i karnavaleve që riktheu veten si një figurë tërësisht amerikane.

Blonde

Është radha e Ana de Armas të veshë parukën e platinit si Marilyn Monroe, joshja e së cilës për romancierët dhe kineastët duket e pavdekshme. Blonde bazohet në romanin e Joyce Carol Oates të vitit 2000 që na fut në mendjen e Monroe, e njohur tashmë në botë si ylli i filmit, më seksi i viteve 1950 dhe 1960.

Black Panther: Wakanda Forever

Chadwick Boseman nuk ishte vetëm ylli i Black Panther, ai ishte një figurë frymëzuese që revolucionarizoi përfaqësimin e personazheve afrikane dhe afrikano-amerikane në Hollivud. Menjëherë pasi ai vdiq nga kanceri në gusht 2020, shefi i Marvel, Kevin Feige, njoftoi se askush tjetër nuk mund të luante T’Challa , i njohur si Black Panther, dhe kështu personazhi nuk do të riformulohej për filma të mëtejshëm. Kjo e la Ryan Coogler, regjisorin dhe bashkë-skenaristin, me një detyrë jashtëzakonisht të vështirë: si të bësh një Panterë të Zezë të pëlqyer pa aktorin kryesor dhe personazhin kryesor që mbante ekskluzivitet. Gjithçka që dimë me siguri është se pothuajse i gjithë kasti dhe ekipi i filmit të mëparshëm do të kthehen, duke përfshirë Lupita Nyong’o si ish e dashura e T’Challa dhe Letitia Wright si motra e tij Shuri.

Knives Out 2

I njëjti detektiv privat: Daniel Craig si Benoit Blanc. Mister i ndryshëm i vrasjes, këtë herë i vendosur në Greqi, me një kast të ri duke përfshirë Edward Norton, Janelle Monáe dhe Dave Bautista. I njëjti shkrimtar dhe regjisor: Rian Johnson, por shumë më i pasur. Netflix raportohet se bëri një marrëveshje për 469 milionë dollarë (përfshirë buxhetin e prodhimit) për dy vazhdime të të Johnson 2019 që risolli lojën klasike të tavolinës Cluedo (ose Clue, nëse jeni në Amerikën e Veriut). Whodunnits vijnë dhe shkojnë, por Craig’s Blanc është një rrëfim origjinal, i mprehtë i një personazhi, një parodi tërheqëse që ju lejon të shfaqni interes për luftën kundër krimit.

Të tjera