Lajme

18 vjet nga masakra e Studimes së Vushtrrisë

Autori: Gazeta inFokus 09:32 | 02 May 2017

Janë bërë 18 vjet që nga koha kur në Studime të Vushtrrisë forcat serbe vranë 116 persona civilë.

Më 2 maj të vitit 1999, brenda dy orëve ishin pushkatuar nga paramilitar serb 116 persona civil që ishin në kolonë për tu shpërngulur në drejtim të Shqipërisë.

Për çdo vit në Studime të Vushtrrisë më 2 maj mblidhen familjarë dhe përkujtojnë të dashurit e tyre që atë mbrëmje të kobshme gjetën vdekjen, vetëm pse ishin shqiptar.

Çetnikët atë natë pa kurrfarë ndërgjegje dhe dhimbje i vrau para syve të familjarëve 116 vetë, ku më ishin banorë të Studimes, Vushtrrisë dhe vendbanimeve të ndryshme të Kosovës.

Artmotion platforma më e pasur sportive në shqiptari

Të tjera