Lajme

16 vjet nga miratimi i himnit shtetëror të Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 11:25 | 11 June 2024

Sot shënohen 16 vjet nga miratimi i himnit shtetëror të Kosovës nga Kuvendi me 120 anëtarë, i cili shpalli pavarësinë më 17 shkurt 2008.

Propozimi me titull “Europa” u miratua më 11 qershor 2008, në një seancë të veçantë, si himn shtetëror me 72 vota pro, 15 kundër dhe 5 abstenime.

Kur u propozua melodia e autorit Mendi Mengjiqi, himni përmbante edhe vargje të shkruara, por për shkak të kufizimeve nga pakoja e ish-presidentit Martti Ahtisaari, komisioni përzgjedhës u detyrua të heqë tekstin.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Presidenti i UNI z. Alejtin Berisha, folës mbi temën “Women’s Role in Artificial Intelligence Development” në DOKUTECH, edicioni i 11-të

Të tjera