Lajme

158 pacientë të hospitalizuar me Covid-19 në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 10:10 | 25 January 2022

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se në trajtim spitalor janë 153 pacientë më Covid-19, shkruan Gazeta Infokus.

Prej tyre 117 pacientë janë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 36 të tjerë post-Covid-19.

Me oksigjeno-terapi janë 82 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë 4 pacientë.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

-Klinika Infektive, 51 pacientë

-Klinika e Pulmologjisë, 32 pacientë post-covid

-Mjekimi Intensiv i Klinikës Infektive, 4 pacientë

-Klinika e Pediatrisë, 5 pacientë

-Klinika e Gjinekologjisë, 12 pacientë

-Spitali i Prizrenit, 7 pacientë

-Spitali i Pejës, 8 pacientë

-Spitali i Gjakovës, 15 pacientë

-Spitalit Mitrovicës, 9 pacientë

-Spitali i Ferizajt, 5 pacientë

-Spitali i Gjilanit, 5 pacientë./Gazeta Infokus/

Të tjera