Lajme

141 pacientë të hospitalizuar me Covid-19 në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 10:42 | 23 January 2022

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bëtë të ditur se 141 pacientë janë duke u trajtuar nga Covid-19, në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme, shkruan Gazeta Infokus.

Prej tyre 111 pacientë janë të konfirmuar me Covid-19 dhe 30 pacientë të tjerë janë post-Covid-19.

Me oksigjeno-terapi janë 49 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë të shtrirë 4 pacientë.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

-Klinika Infektive, 40 pacientë

-Klinika e Pulmologjisë, 30 pacientë post-covid

-Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive, 4 pacientë

-Klinika e Pediatrisë, 7 pacientë

-Klinika Obstetrike Gjinekologjike, 18 pacientë

-Spitali i Gjakovës, 12 pacientë

-Spitali i Pejës, 8 pacientë

-Spitali i Prizrenit, 3 pacientë

-Spitali i Mitrovicës, 11 pacientë

-Spitali i Ferizajt, 4 pacientë

-Spitali i Gjilanit, 6 pacientë./Gazeta Infokus/

Të tjera