Lajme

121 pacientë të hospitalizuar me COVID-19 në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 10:38 | 11 October 2021

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim mjekësor nga COVID-19, janë 121 pacientë, shkruan Gazeta Infokus.

Në këtë njoftim thuhet se edhe 67 prej tyre janë me oksigjeno-terapi dhe 7 në mjekimin intensiv qendror, në gjendje të rënduar shëndetësore.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

-Klinika Infektive, 24  pacientë

-Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 8 pacientë

-Klinika e Pulmologjisë, 32 pacientë post-covid-19

-Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive,  3 pacientë

-Spitali i Prizrenit, 11 pacientë

-Spitali i Pejës, 6 pacientë

-Spitali i Gjakovës, 4 pacientë

-Spitali i Gjilanit, 10 pacientë

-Spitali i Mitrovicës, 10 pacientë

-Spitali i Ferizajt, 13  pacientë./Gazeta Infokus/

Të tjera