Lajme

11 shtatori: U hodhën nga Kullat Binjake për të mos u djegur të gjallë

Autori: Gazeta inFokus 17:09 | 11 September 2019

Tetëmbëdhjetë vjet më parë, fotografi veteran Richard Drew pa dhjetëra kërcime drejt vdekjes së tyre nga Qendra Botërore e Tregtisë në New York, përmes thjerrëzave të një aparati Nikon DCS620.

Bëhet fjalë për ngjarjen që tronditi botën, të ndodhur në mëngjesin e 11 shtatorit 2001, kur dy aeroplanët veçse ishin përplasur në Kullat Binjake në kohën kur Drew arriti te vendi i ngjarjes.

Gati 3.000 njerëz u vranë kur aeroplanët e rrëmbyer u përplasen për Qendrën Botërore të Tregtisë, Pentagon dhe një fushë afër Shanksville.

Si pasojë, Kullat Binjake 110-katëshe dukeshin si një dyshe tymosëse gjigante, që nxirrnin tym të zi në qiellin blu kristal.

Nuk kaloi shumë kohë kur ai kuptoi që disa nga njerëzit e bllokuar brenda – rreth 200 prej tyre, u vlerësua më vonë – kishin vendosur të hidheshin nga qindra metra lartësi, drejt vdekjes së tyre, duke mos dashur të digjeshin të gjallë.

“Unë sapo fillova të fotografoja njerëz ndërsa po binin”, ka thënë ai për Yahoo News në një intervistë të vitit 2011 duke shënuar përvjetorin e dhjetë të sulmit terrorist.

Njëri nga ata njerëz do të njihej si ‘Njeriu që bie’. Ai ra në 9:41 të mëngjesit, dhe Drew kapi disa sekuenca, përcjell Telegrafi.

Gazetat në mbarë botën krijuan hapësirë për “Njeriun që bie” në botimet e tyre në 12 shtator. Por publiciteti i përhapur ndezi një debat nëse imazhi ishte për konsum publik.

Në shumicën e gazetave amerikane, fotografia ikonike e Falling Man u zhvillua vetëm një herë, dhe kurrë më.

Publikimet në të gjithë vendin u detyruan të mbroheshin kundër akuzave që shfrytëzuan vdekjen e burrit dhe i prekën dinjitetin.

Drew është ndoshta më i njohur për foton e tij të “Njeriut që bie”, por ai kapi edhe shumë imazhe të tjera të fuqishme të ngjarjeve katastrofike në Nju Jork më 11 shtator 2001.

Të tjera