Lajme

11 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

Autori: Gazeta inFokus 19:39 | 26 January 2023

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka reaguar lidhur me situatën epidemiologjike në vend.Sipas MSH në 24 orët e fundit nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Ndërsa bëhet me dije se nga 464 teste të kryera 11 qytetarë kanë rezultuar pozitivë.Njoftimi:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 464 testime, nga të cilët kanë rezultat pozitivë me COVID19, 11 qytetarë, në Bashkitë:3 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Himarë, Sarandë.

Janë 133 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,472 që nga fillimi i epidemisë.Statistika ( 26 Janar 2023)

Raste të reja ditore 5
Të shëruar në 24 orë 14
Të shtruar në spitale 3
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 383Testime totale 2,029,256
Raste pozitive 333,201
Raste të shëruara 329,472
Raste Aktive 133
Humbje jete 3,596
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:Tiranë 104
Fier 13
Vlorë 9
Lezhë. 2
Gjirokastër. 2
Berat. 1
Shkodër 1
Korçë. 1

42,000,000 € u paguan për 11 vjet për demet e shkaktuara nga automjetet e pasiguruara

Të tjera