Lifestyle

10 Më të kërkuarit e FBI-së, nga 100 mijë në 20 milionë $ shpërblim

Autori: Gazeta inFokus 09:20 | 10 October 2019

Ndërkohë që CIA merret më shumë me personat e huaj që përbëjnë rrezik për vendin, FBI ka për detyrë të kapë kriminelët e brendshëm.

Këta janë 10 më të kërkuarit e FBI-së në listën me 523 persona. Nga këta 523, 162 janë kapur me ndihmën e publikut, vetëm falë postimit të fotove.

Dhjetë më kryesorët e listës kërkohen për krime të rrezikshme, si vrasja dhe trafiku i drogës.

Ata që japin informacion shpërbelehen sipas rëndësisë së çështjes, dhe ata të “Top 10” variojnë nga 100 mijë, shumica, në 20 milionë dollarë.

Eugene Palmer, 2019, 100 000 dollarë, vrau nusen e djalit

Robert Fisher 2002, 100.000 dollar. Fisher vrau gruan dhe dy fëmijët, pastaj hodhi shtëpinë në erë.

Alexis Flores, 2007, 100 000 dollare.,për pengmarrjen dhe vrasjen e një 5-vjeçareje në Filadelfia.

Grabitje me armë dhe vrasje e rojës së kinemasë

Yaser Abdel Said, 2014, 100 000 dollarë, Vrau dy vajzat e tij adoleshente në Teksas

Bhadreshkumar Chetanbhai Patel, 2017, 100 000 dollarë, Vrau gruan duke e goditur me sende të forta në punë

Santiago Villalba Mederos, 2017, 100 000 dollarë. Anëtar i bandës Lokotes Sureno. Vrau një vajzë rastësisht duke e qëlluar nga makina. I plagosi dhe vëllain

Alejandro Castillo, 2017, 100 000 dollarë, Vrau ish të dashurën dhe u largua nga SHBA-të

Rafael Caro-Quintero, 2018, 20 milione dollarë, Kumbari i trafikut meksikan të drogës, “barkosi i gjithë narkosve”. Ka ndihmuar kartelin e Guadalaharas në vitet 1970, si dhe ka marrë peng e ka vrarë agjentin e FBI-së, Kiki Kamerana, në vitin 1985

Të tjera