Lajme

​Situata me COVID në Slloveni kritike, spitalet vazhdojnë të mbushen

Autori: Gazeta inFokus 13:31 | 09 November 2021

Sllovenia është ende në një situatë kritike me një pandemi të valës së katërt të koronavirusit, spitalet vazhdojnë të mbushen dhe në 24 orët e fundit janë konfirmuar 3344 infeksione të reja COVID-19 dhe 12 të tjerë kanë vdekur.

7.615 teste PCR konfirmuan 3.344 infeksione, me një rezultat pozitiv të testit prej 43.9 për qind, njoftoi të martën Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Janë 37.669 raste aktive.

Mesatarisht, javën e fundit ka pasur 3.194 infeksione në ditë, dhe incidenca 14-ditore është rritur në 1.787, por situata më shqetësuese është në spitale, ku pacientët me COVID janë në rritje.

Aktualisht janë 874 pacientë, 240 më shumë se shtatë ditë më parë. Rritet edhe numri i atyre që janë në reanimacion, në një javë nga 158 janë rritur në 187, transmeton Hina.

Për shkak të situatës së rëndë epidemiologjike, qeveria vendosi të hënën masa të reja, por nuk vendosi mbylljen për 14 ditë, siç sugjeruan epidemiologët për shkak të rrezikut të kolapsit të sistemit spitalor.

Edhe pse për shkak të vendosjes së kufizimeve më të rrepta, interesi për vaksinimin kundër COVID-19 është rritur ditët e fundit, mbulimi me vaksinim është ende nën nivelin e dëshiruar dhe arrin në 53.4 për qind të popullsisë së përgjithshme, që është 0.4 pikë përqindje më shumë se shtatë ditë më parë.

Ndër të tjera, masat parashikojnë aplikimin më të gjerë të certifikatave COVID me paraqitjen e dokumenteve të identifikimit, shkurtimin e funksionimit të lokaleve dhe ndalimin në klubet e natës dhe diskotekat, testimin më të shpeshtë për koronavirusin e nxënësve, ndalimin e tubimeve të mëdha publike e të tjera.

Të tjera