Rajoni dhe Bota

​Rekord i zi në ‘vatrën e nxehtë’ evropiane

Autori: Gazeta inFokus 19:34 | 14 October 2020

Një numër rekord ditor i rasteve të reja me koronavirus, 7.322, u regjistrua në Itali sot, dhe numri i përgjithshëm i infeksioneve deri më tani është 372.799.

Rritja e mëparshme rekorde ditore ishte më 21 mars, kur kishte 6.557 raste të reja.

Me atë rast u kryen vetëm 26.336 teste, ndërsa një rekord 152.196 u mor në 24 orët e fundit, raporton agjencia e lajmeve ANSA.

Në 24 orët e fundit, u regjistruan 43 vdekje të reja, dy më shumë se të martën, gjë që rriti numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 36.289. Tani janë 539 pacientë në kujdes intensiv, 25 më shumë se dje.

Të tjera