Shëndetësi

​Pse nuk guxojmë të hamë shumë arra?

Autori: Gazeta inFokus 09:51 | 12 February 2020

Arrat janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe të mira për përmirësimin e shëndetit të zemrës, luftimin e kancerit, zvogëlimin e rrezikut të Alzheimerit dhe humbjen e kilogramëve të padëshiruar.

Edhe pse njihen si të shëndetshme, problemi me konsumimin e tepërt të arra mund të ketë disa rreziqe për shëndetin, transmeton KosovaPress.

Do të fitoni peshë shpejt

Ka shumë hulumtime që thonë se arrat mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Sidoqoftë, duhet të theksohet fakti i mëposhtëm – këto rezultate janë të vlefshme vetëm nëse i hani ato në moderim. Tejkalimi i sasive të rekomanduara ditore do të bëjë pikërisht të kundërtën dhe në të vërtetë do të fitoni peshë.

Arrat janë shumë të larta në kalori dhe sigurojnë më shumë energji sesa ushqimet e tjera. Për shembull, 30 gramë bajame përmbajnë 163 kalori, ndërsa e njëjta sasi e makaronave të gatuara pë rmban vetëm 37 kalori.

Mund të shfaqen probleme me tretjen

Nëse ndonjëherë ndjeheni të fryrë pasi të keni ngrënë arra, nuk jeni vetëm. Flatulacioni është një “efekt anësor” i zakonshëm për shkak të fitateve dhe taninave, përbërës që i bëjnë arrat më të vështirë për t’u tretur. Sikur kjo të mos jetë mjaft e keqe, konsumimi i tepërt i yndyrës, i cili është i bollshëm në arra, për një periudhë të shkurtër kohe mund të çojë në diarre.

Si mund t’i parandaloni këto pasoja të pakëndshme? Mbani në sasitë e rekomanduara ditore ose zgjidhni opsione më të tretshme.

Humbja e flokëve, thonjtë e brishtë, fryma e keqe, dhimbja e muskujve dhe nyjave – këto janë të gjitha simptoma të helmimit të selenit, një gjendje e rrallë por shumë e rëndë që mund të ndodhë nëse hani shumë arra braziliane.

Arrat e Brazilit janë aq të pasura me selen, sa ekspertët rekomandojnë që ato të konsumohen vetë m disa herë në javë.

Të tjera